!!!Pozor pokuta za nezaplatenie PZP až 3319,40€!!!

05.02.2019 13:53

Dnešný príspevok venujeme každému, koho daná problematika zaujala natoľko, že sa chce o sankciách za neuzatvorenie resp. za neplatné PZP dozvedieť aj niečo viac.

Málokto si uvedomuje, že za jazdu bez platnej bielej alebo zelenej karty hrozia pomerne vysoké pokuty, nehovoriac o tom, že ide o zákonnú povinnosť, ktorá sa aplikuje skoro na všetky dopravné vozidlá. Výsledná cena sa vás môže dotknúť o to viac, pokiaľ ste si toto zabezpečenie neuzatvorili z finančných dôvodov. Skutočne, na cestách sa neoplatí jazdiť nepoistenými motorovými vozidlami, pretože ich sankcionovanie môže byť niekoľkonásobne vyššie než je ich ročná sadzba, o čom sa dočítate aj nižšie.
Nielen cestné priestupky sa pokutujú

Aby ste v tom mali jasno, pokuta za jazdu teda nemusí byť len rýchlostného charakteru alebo prameniaca z iného cestného priestupku, ale policajná hliadka si na vás môže zgustnúť aj pri bežnej kontrole vozidla, kedy nebudú kontrolovať len platnú technickú a emisnú kontrolu, ale pokutovať vás môžu aj za to, že máte neplatné alebo nezaplatené PZP, prípadne sa bielou a zelenou kartou neviete vôbec preukázať.
Ak vás nepokutovali hneď, nemali by ste si ešte vydýchnuť

Pokiaľ ste aj vy využívali vaše auto resp. iné vozidlo bez platného PZP, ale pokuta vás obišla, na jednej strane si poviete, že ste mali šťastie, no na druhej strane vás však môže prekvapiť dodatočné pokutovanie a to aj tri roky po tom, čo sa daná skutočnosť stala. Keďže by išlo z vašej strany o porušenie zákona, nemali by ste sa tomu až tak čudovať.

Výška pokuty za neplatenie PZP činí až 3319,40 eur, avšak k tejto čiastke budete musieť pripočítať aj sumu za uzatvorenie novej poistnej zmluvy, pokiaľ ju stále nemáte. Uvedená suma sa však týka len takého prípadu, keď ste jazdili bez platného povinného zmluvného poistenia, ale škodu ste nikomu nespôsobili. Ak by ste spôsobili nejakú dopravnú nehodu, niekomu poškodili zdravie, nedajbože zavinili smrť, želali by ste si, aby suma bola postavená na takej nízkej úrovni. Za uvedených okolností môžete zaplatiť státisíce až milióny eur, čo vám zničí celý život. Takže 80 eurové ročné poistné by ste mali s radosťou oželieť.

Slovenským pokutám za nezaplatenie PZP by ste sa mohli len tešiť. Pokiaľ vás pristihnú zahraničné zložky, môžete jednorazovo prísť o tisíce eur alebo rovno aj o celé vozidlo. Pokuta za neuzatvorenie a nezaplatenie PZP vás neobíde ani vtedy, ak svoje auto alebo vozidlo využívate len príležitostne. Ak si túto skutočnosť uvedomujete, vozidlo je lepšie dočasne vyradiť z evidencie.