Prečo peniaze investovať do zlata?!

20.02.2019 13:13

3 dôvody prečo by ste aj vy mali časť vašich peňazí investovať do zlata

Ľudia sa nás často pýtajú, prečo by vlastne mali svoje ťažko zarobené peniaze investovať do zlata. Pre nás je však náročnejšie nájsť odpoveď na otázku, prečo by niekto vlastne NEMAL investovať do zlata.

Predstavte si, že by ste zdedili krabicu plnú starých bankoviek a krabicu plnú zlatých mincí alebo tehličiek. Ktoré dedičstvo by vás potešilo viac?

Odpoveď je celkom jednoznačná. Zatiaľ čo staré bankovky sú prakticky bezcenné, hodnota zlata neustále rastie, čím rastie aj hodnota vášho dedičstva.

Čím by ste radšej zabezpečili budúcnosť vašich detí? „Kopou“ peňazí alebo dostatočným množstvom fyzického zlata?

Ľudia v západných krajinách, ako napríklad Švajčiarsko, Nemecko či Rakúsko, už pochopili, že investovanie do zlata by nemalo byť iba možnosťou. Malo by byť samozrejmosťou a nutnosťou.

Veríme, že vďaka týmto trom dôvodom sa aj vy uistíte v tom, že do zlata sa naozaj oplatí investovať.

1. Zlato vám umožní diverzifikovať vaše portfólio

Až 70 % Slovákov drží svoje peniaze v bankách a ani sa nezamýšľajú nad tým, že by svoj majetok mohli uložiť aj v lepšej forme. Je však tento spôsob držania majetku výhodný a bezpečný?

Jednoznačne nie.

Vaše investičné portfólio by ste mali diverzifikovať a znížiť tak riziko toho, že v budúcnosti prídete o veľkú časť vášho majetku. Nikdy nie je dobré staviť všetko čo máte na jednu „kartu“.

Zlato je skvelým nástrojom na diverzifikáciu vášho investičného portfólia.

Úspešní ľudia už dlhé roky svoj majetok rozdeľujú na 3 tretiny:

  1. Finančné produkty, bežné účty a hotovosť
  2. Nehnuteľnosti
  3. Zlato

Predstavte si, že by ste všetok svoj majetok držali v eurách, ktoré by zrazu prudko stratili svoju hodnotu. Prišli by ste o všetko. To isté by sa mohlo stať aj v prípade, že by ste všetko čo máte, investovali do nehnuteľností.

Keď však váš majetok takýmto spôsobom rozdelíte na 3 časti, riziko vášho bankrotu bude prakticky nulové.

 

 

2. Zlato je skvelý uchovávateľ hodnoty

Ďalším dôvodom, prečo by ste mali tretinu vášho majetku držať v zlate, je to, že práve zlato je najlepším uchovávateľom hodnoty aký vôbec existuje.

Uchovávanie hodnoty sa najlepšie vysvetľuje na veciach, ktoré si za zlato môžete kúpiť.

Pred viac ako 100 rokmi mala 1 unca zlata (31.1g) hodnotu približne 20 amerických dolárov, za ktoré ste si mohli kúpiť najkvalitnejší ručne šitý oblek. Dnes má 1 unca zlata hodnotu viac ako 1200 amerických dolárov, za ktoré si taktiež môžete kúpiť ručne šitý oblek špičkovej kvality.

Čo si však kúpite za pôvodnú hodnotu obleku v dolároch dnes? Čo si v dnešnej dobe kúpite za 20 dolárov? Prakticky nič.

Ďalším príkladom sú autá. V roku 1908 bolo na trh uvedené prvé sériovo vyrábané vozidlo na svete, Ford model T. Toto auto stálo 850 amerických dolárov, čo bolo pri vtedajších cenách rovné približne 42,5 unciam zlata. Toto množstvo zlata má v súčasnosti hodnotu viac ako 50 000 dolárov.

Kúpite si dnes za 50 000 dolárov naozaj kvalitné a luxusné auto? Rozhodne áno.

Kúpite si dnes kvalitné auto za 850 dolárov? Samozrejme, že nie.

Už vidíte aký je v tom rozdiel?

3. Hodnota zlata dlhodobo rastie, zatiaľ čo hodnota peňazí každým dňom klesá

Naši rodičia či starí rodičia si ešte stále pamätajú, že pred zhruba 25 rokmi si mohli postaviť dom za 100 000 Kčs. Aj dnes si za 100 000 postavíte dom, avšak nie 100 000 Kčs, ale 100 000 eur, teda v prepočte viac ako 3 000 000 korún.

Peniaze totiž neustále strácajú svoju hodnotu a znižuje sa ich kúpna sila. Už o rok si za 100-eurovú bankovku nekúpite to, čo dnes. Nehovoriac o tom, akú hodnotu budú mať eurá o 5, 10, 20 či 50 rokov, ak teda vôbec nejakú.

Prečo je to tak?

Peniaze kedysi boli kryté zlatom, vďaka čomu bola ich hodnota stabilná. Avšak, dnes už to tak nie je. Peniaze nie sú kryté vôbec ničím a neustále sú tlačené ďalšie a ďalšie bankovky. V súčasnosti sa tlačí až 80 miliárd eur mesačne. Nemôžeme sa teda čudovať, že hodnota peňazí neustále klesá.

Inflácia rastie a úrokové sadzby na bankových účtoch (bežných aj sporiacich) sú prakticky nulové. Preto sa držať peniaze, či už v hotovosti alebo v banke, naozaj neoplatí.

Ako je na tom zlato?

Zatiaľ čo hodnota peňazí neustále klesá a v dlhodobom meradle sa blíži k nule, hodnota zlata stabilne rastie. Samozrejme, aj hodnota zlata krátkodobo kolíše, avšak dlhodobý trend ukazuje stabilný rast. Napríklad, od roku 2001 sa hodnota zlata zvýšila v priemere o 10 % ročne.

Pri zlate máte istotu, že stále bude mať hodnotu. Pri peniazoch je vašou jedinou istotou to, že ich hodnota bude iba klesať a blížiť sa k nule.

V čom by ste radšej mali váš majetok vy?

Čo by ste radšej zanechali vašim deťom? Krabicu plnú 100-eurových bankoviek, ktorých hodnota bude neustále klesať, alebo krabicu plnú zlatých mincí, ktorých hodnota bude každým rokom vyššia a vyššia?

Myslíme, že odpoveď je naozaj jednoznačná...

Zlato NIE JE určené iba pre boháčov

Mnoho ľudí si myslí, že k fyzickému zlatu majú prístup iba tí najbohatší. To však vôbec nie je pravda.

Nič vám nebráni kúpiť si už 1-gramovú tehličku, ktorá má v súčasnosti hodnotu iba pár desiatok eur. Začať teda môžete už pri naozaj nízkych investíciách a časom môžete zlata nakupovať stále viac a viac.

Samozrejme, na to, aby ste pre vás a vaše deti do budúcna zabezpečili naozajstnú istotu, budete potrebovať aspoň niekoľko kilogramov zlata, no začať môžete už od veľmi malého množstva.

Zlato je anonymné a oslobodené od daní

Zlato sa nakupuje bez DPH, vďaka čomu je jeho nákup úplne anonymný. Nikto teda nemusí vedieť, že vôbec nejaké zlato máte. Vďaka tomu nemôže na vaše zlato nikto siahnuť, dokonca ani exekútor.

Takýto „luxus“ budete mať iba pri zlate. Pri iných drahých kovoch či iných komoditách sa DPH klasicky platí.

Zlato je dokonca oslobodené aj od dane zo zisku. Ak by ste teda dnes nakúpili fyzické zlato a neskôr ho predali so ziskom, nebudete musieť platiť daň a celý zisk si môžete nechať.

Dajte si však pozor, oslobodenie od dane zo zisku platí iba pre fyzické osoby. Pre právnické osoby táto výhoda investovania do zlata neplatí.

Predávame fyzické zlato, nie „papierové“

Vo všeobecnosti existujú 2 typy zlata, s ktorými sa obchoduje:

  • Fyzické zlato, ktoré po nákupe fyzicky dostávate do vlastných rúk
  • Papierové zlato, ktoré síce oficiálne vlastníte, avšak fyzicky ho nemáte. V prípade papierového zlata máte iba „papier“, ktorý je možné považovať za list vlastníctva určitého množstva zlata, uloženého niekde inde

Teraz sa zamyslite nad tým, kvôli čomu zlato vlastne chcete. Pravdepodobne si chcete vytvoriť rezervu a pripraviť sa na budúcnosť.

V prípade papierového zlata sa musíte spoliehať na to, že inštitúcia, ktorá vaše zlato reálne drží, si bude plniť svoje záväzky voči vám, a to aj v prípade ekonomickej či politickej krízy. Pri fyzickom zlate sa však nemusíte ničoho báť. Zlato máte vy a nikto vám naň nemôže siahnuť.

Práve preto považujeme fyzické zlato za neporovnateľne lepšie a obchodujeme práve s ním.

Investujte do zlata už od 10 eur mesačne

Aby bol nákup fyzického zlata dostupný naozaj každému, zaviedli sme jedinečnú možnosť sporenia v zlate, vďaka ktorej môžete sporiť už od 10 eur mesačne.

Takto môžete postupne sporiť a keď dosiahnete požadovanú sumu, dostanete od nás fyzické zlato do vašich vlastných rúk.

Dostať sa k zlatu nebolo nikdy tak jednoduché.

Samozrejme, ak budete chcieť, môžete od nás nakúpiť zlato aj jednorázovo. Je to len a len na vás.

Ste pripravení urobiť dobré rozhodnutie a zlepšiť budúcnosť vašej rodiny a vašich detí?